Sivu viimeksi päivitetty: 22.7.2026
Poistotekstiilien valtakunnallisessa keräyksessä tapahtui muutoksia loppuvuodesta 2025. Mihin huonokuntoisen paidan voi toimittaa ja mihin sopivat ehjät vaatteet?
Uutiset
Valtakunnallinen poistotekstiilien vastaanotto, lajittelu ja kierrätyskuidun myynti päättyi Lounais-Suomessa marraskuussa 2025 vähäisen kysynnän sekä toiminnan kannattamattomuuden vuoksi.
Taustalla vaikuttaa myös valmisteilla oleva EU:n tekstiilidirektiivi ja tekstiilien tuottajavastuu, jonka myötä vaatteiden, muiden tekstiilien sekä jalkineiden valmistajat ja maahantuojat velvoitetaan vastaamaan markkinoille saattamiensa tuotteiden uudelleenkäytöstä ja materiaalikierrätyksen kustannuksista.
Uudistuksen toteuttaminen kestää kuitenkin pari kolme vuotta, joten elämme parhaillaan siirtymävaihetta, jossa poistotekstiilille etsitään uusia toimivia ja kestäviä jatkoratkaisuja. Mutta mitä tehdä tekstiileille juuri nyt?
Paras ympäristöteko on pidentää vaatteen käyttöikää. Jos vaate tai kodintekstiili on vielä ehjä ja puhtaan käyttökelpoinen:
Jos vaate on puhdas ja kuiva, mutta loppuun kulunut, reikiintynyt tai käyttökelvoton, se on poistotekstiiliä.
Tällä hetkellä poistotekstiiliä otetaan vastaan maksutta ainoastaan Keräämön Tiiliruukin lajitteluasemalla Porissa. Pakkaa poistotekstiilit tiiviisti suljettuun muovipussiin ennen keräykseen viemistä.
Poistotekstiiliä ovat takit, housut, hameet ja paidat sekä lakanat, pyyhkeet ja pöytäliinat.
Poistotekstiilin keräykseen eivät kuulu alusvaatteet, sukat, sukkahousut, laukut, vyöt, kengät, matot, tyynyt, peitot, pehmusteet tai pehmolelut.
Keräämölle tuotavat hyväkuntoiset poistotekstiilit toimitetaan edelleen hyödynnettäviksi esimerkiksi eläinsuojeluyhdistys Kuuralle sekä Porin Kiertopisteen materiaali- ja tekstiilipankkiin.
Kaikki likaiset, märät, homeiset, voimakkaasti haisevat tai yllä mainitut keräykseen kuulumattomat tekstiilit kuuluvat sekajätteeseen. Pienet määrät voit hävittää omassa kodin sekajäteastiassasi, josta se ohjautuu energianhyötykäyttöön.
Suuremmat erät sekajätettä otetaan vastaan lajitteluasemilla sekä Hangassuon jätekeskuksessa hinnaston mukaisesti.
LUE LISÄÄ:Voit lukea tarkemmat tiedot poistotekstiilin keräyksestä Keräämön tiedotteesta
Keräämön sivuilta löydät myös tarkempaa tietoa aleen lajitteluasemista, lajitteluohjeita ja paljon muuta!
22.7.2026 klo 09:56
20.7.2026 klo 11:34
18.7.2026 klo 10:00