Hae sivustolta

Teljän ladun Torstaimelonta

Retket ja matkat Urheilu ja liikunta
Teljän ladun Torstaimelonta

Teljän ladun järjestämä Torstaimelonta, missä melotaan torstai-iltaisin yhdessä Kokemäen lähivesillä noin klo 18-21 välillä. Voit osallistua omalla kajakilla tai kanootilla, mutta myös yhdistykseltä saa lainaan/vuokralle tarvittavat varusteet (kajakki, mela, liivit, aukkopeitto), kunhan sopii lainatarpeesta etukäteen. Melonnoilla pidetään yleensä yksi maatauko, jos sopiva paikka reitiltä löytyy.

Aiempina vuosina ollaan melottu eniten Kokemäenjoella lähtien eri paikoista (mm. Riste, Pälpälä, Kynsikangas), mutta myös Sääksjärvellä ja Köyliönjärvellä. Kyseisen illan lähtöpaikka ilmoitetaan Teljän ladun facebook-ryhmässä, missä myös ilmoitetaan mahdollisista peruutuksista.

Osallistuminen sopii sinulle, jos sinulla on jo sen verrran melontakokemusta, että osaat meloa suoraan ja pystyt melomaan noin 10km tai kolmen tunnin rauhallisen lenkin. Teljän ladun jäsenille kalustolaina on maksuton. Muilta perimme 5€ kertavuokran.

Muu tarvittava varustus: sään mukainen vaatetus, juomapullo ja pientä evästä, aurinkolasit tarvittaessa ja uimataito. Myös varavaatetus vesitiiviisti pakattuna on hyvä lisä. Vesillä pidämme aina melontaliivejä.

  • Pop up -kesäkahvila Kesähilkka

    Uppaantie, 32830 Kokemäki

    01.05.2026 12:00 - 23.08.2026 15:00

    Kolmen sukupolven pop up -kesäkahvila Kesähilkka tarjoaa kotitekoisia herkkuja. Samalla voit nauttia Säpilän riippusillan upeista maisemista.
  • Moottoripyöräkahvila Peipohjan asemalla

    Asemakuja 8, 32810 Kokemäki

    04.05.2026 12:00 - 31.08.2026 19:00

    Peipohjan aseman moottoripyöräkahvila starttaa vapun jälkeen! Avoinna joka maanantai – tule nauttimaan kahvista, pyöristä ja rennosta tunnelmasta.
  • Pamauksen kesäflow

    Köyliöntie 537, 32810 Kokemäki

    06.05.2026 17:00 - 05.08.2026 18:15

    Alkukesä: Latin Flow Sannin kanssa 6.5.–24.6. Iloinen, tanssillinen tunti. Loppukesä: Flow Yoga Ninan johdolla 8.7.–5.8. (ei 1.7. & 29.7.). Ei ennakkoilmoa.